[metaslider id=1639]
Drewno
1. Do budowy domków używamy najczęściej sosnę – drewno stosowane powszechnie we wszelkiego rodzaju konstrukcjach, starannie wybrane i posiadające odpowiednie certyfikaty zarządzania zasobami leśnymi
2. Stosujemy tylko drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane.

Trzeba podkreślić, iż suszenie komorowe w odróżnieniu od wieloletniego sezonowania drewna na powietrzu:
zabija znajdujące się w balach wszelkiego rodzaju zarodniki grzybów czy larwy owadów,
– usuwa z bali żywicę.

Ponadto suszenie:
– usuwa wilgoć (dla domu średniej wielkości ok. 5.000 litrów wody!)
obniża ciężar budynku, co ma znaczenie w przypadku stawiania domu na bloczkach lub terenie nieutwardzonym,
– ogranicza stosowania uszczelnień bali, gdyż drewno „nie pracuje” tak jak w przypadku drewna mokrego,
– zabezpiecza budynek przed gwałtownym, niekontrolowanym osiadaniem

Natomiast czterostronne struganie oprócz niewątpliwych walorów estetycznych zapewnia stabilność wymiarów, co w ogromnym stopniu ułatwia prace montażowe. Poza tym zwiększa odporność przeciwogniową drewnianej konstrukcji budynku. Drewno strugane, w stosunku do drewna wychodzącego bezpośrednio spod piły, jest bardziej odporne na działanie ognia, ponieważ płomienie „ślizgają się” po gładkiej powierzchni elementów drewnianych nie powodując szybkiego zapalenia, a tym samym ograniczają rozprzestrzenienie się pożaru.

Ściany z bala
Ściany domów z bali wznosi się w tzw. konstrukcji wieńcowej, zwanej także konstrukcją węgłową, zrębową, na zrąb lub na zamek.
Ściana składa się z ułożonych poziomo bali drewnianych. W narożnikach, zwanych węgłami narożnymi łączy się na wręby. Narożniki mogą być z ostatkami lub bez. Ostatkami nazywa się wystające poza obrys budynku końce bali.
Solidne połączenie między balami po długości uzyskuje się za pomocą łączenia na tzw. pióro i wpust. Tego typu połączenie zapewnia najlepszą szczelność ściany i nie wymaga uszczelniania innymi metodami. W ścianach małych domków ogrodowych (do 3cm grubości) stosuje się zwykle jedno pióro i wpust, w grubszych ścianach – dwa i więcej połączeń typu pióro-wpust.

Ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych całorocznych wznoszonych z bali o grubości poniżej 30cm nie spełniają wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej stąd wymagają dodatkowego docieplenia. Grubość warstwy docieplenia zależy od grubości bali. Oczywiście nie dotyczy to domków letniskowych i innych konstrukcji w których wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej nie są stosowane.

Zalety drewna
– zdrowy, przyjazny klimat we wnętrzu
– drewno nie emituje żadnych szkodliwych substancji, jest ekologiczne
– budownictwo energooszczędne, niski stopień przewodzenia ciepła materiału, przy odpowiedniej grubości nie trzeba stosować izolacji
– temperatura powierzchni elementów drewnianych we wnętrzu jest podobna do temperatury w pomieszczeniu
– wieloletnia, sprawdzona tradycja budowania
– szybki montaż – brak przerw technologicznych, eliminacja prac mokrych podczas wykończeniówki
– dobra akustyka ścian

Produkowane przez nas domki są typowymi domkami letniskowymi lub ogrodowymi i w ich produkcji nie stosuje się takich samych standardów jak w przypadku domów mieszkalnych. Szczególnie dotyczy to właściwości zastosowanego drewna, rozwiązań konstrukcyjnych, norm budowlanych, właściwości izolacyjnych i cieplnych. Np. w domach mieszkalnych i konstrukcjach inżynierskich wymagane jest stosowanie dużo droższego certyfikowanego pod względem wytrzymałości drewna konstrukcyjnego. Nie stosujemy drewna certyfikowanego, chyba że umowa z Klientem stanowi inaczej. Oczywiście stosowane przez nas drewno – najczęściej sosna – jest starannie wybrane pod względem jakości i wytrzymałości oraz posiadające odpowiednie certyfikaty zarządzania zasobami leśnymi. Innym przykładem jest stolarka (drzwi i okna): w konstrukcjach mieszkalnych musi spełniać odpowiednie normy energetyczne. W domkach naszej produkcji stosuje się standardowo stolarkę typu letniskowego: jednoszybową, bez uszczelek o standardach innych niż w przypadku domów mieszkalnych.
Standardy drewna:
Plik do pobrania: Standardy drewna.pdf

 

STANDARD DOMÓW Z BALIKA

 

Wszystkie odstępstwa od parametrów poniżej powinny być omówione z przedstawicielem firmy, wycenione i zaznaczone w zamówieniu.

Projekt
Większość małych budynków nie wymaga projektu, wystarczy zgłosić je jako budynki gospodarcze – patrz DOMKI BEZ POZWOLENIA
W przypadku budynków wymagających projektu budowlanego: projekt nie jest dołączany do domku, stanowi odrębny koszt. Ustalenie czy budynek wymaga pozwolenia na budowę należy do Inwestora.

Fundament, komin
Nie wykonujemy fundamentów, kominów oraz innych prac murarskich. Fundament wykonuje Inwestor wg rysunków dostarczonych przez wykonawcę domu lub zgodnie z projektem budowlanym. Możliwość ułożenia bloczków betonowych. Fundament (w tym bloczki) zalecamy wykonać ok. 10cm wystający poza obrys ściany budynku. Bloczki układane przez firmę (tylko na terenie płaskim, dość twardym) wystają ponad poziom gruntu i nie są maskowane listwami. W przypadku terenu spadzistego, terenu podmokłego odradzamy ustawianie bloczków.

Rodzaje posadowienia:
a) bloczki betonowe 24x38cm pod całą powierzchnią budynku w rozstawie ok. 70cm, wypoziomowane względem siebie.
b) podmurówka po obwodzie budynku, wewnątrz bloczki betonowe 24x38cm w rozstawie ok.70cm, wypoziomowane względem siebie i podmurówki
c) płyta betonowa wylana na całej powierzchni domu, równa i wypoziomowana

Izolacja pozioma np. z papy ułożoną na płycie betonowej lub bloczkach leży w gestii Inwestora. Jeżeli Inwestor nie przygotuje izolacji legary domu stawiamy bezpośrednio na fundament.

Legary i podłoga
Przekrój w zależności od budynku: od 5x5cm do 15x5cm, rozstaw ok. 70-80cm. Legary zaimpregnowane środkiem Fobos (ognioochronny i przeciwgrzybiczny). Podłoga strugana, między deskami po długości fazowanie szer. ok. 0,5cm. Grubość deski 28mm (lub 21mm w przypadku małych domków rekreacyjnych), łączona na pióro-wpust, mocowana do legarów gwoździami. Gwoździe widoczne, bite z góry. Możliwość łączenia desek po długości, łączenie maskowane listwą. Przy ścianach szczeliny dylatacyjne maskowane ćwierćwałkiem 2cm. Podłoga niecyklinowana, nielakierowana. Podłoga parteru od strony niewidocznej (spodniej) zaimpregnowana środkiem Fobos. Podłoga nieocieplana. Legary widoczne z zewnątrz budynku, bez maskownic, umożliwiające swobodny przepływ powietrza pod podłogą. Maskowanie opcja lub w przypadku montażu podłogi ocieplonej.

Ściany
Z balika o ustalonej grubości, bez ocieplenia oraz rusztu pod ocieplenie. Standardowo wykończenie balika od wewnątrz takie samo jak z zewnątrz. Ostatki 10cm ścinane, wystające na rogach budynku oraz wszystkich łączeniach między ścianami. Niektóre ścianki mogą być łączone bez zaciosów i ostatków, na kantówce. W budynkach parterowych: wysokość ściany od 205cm, sufit stanowi konstrukcja dachu i deskowanie. W przypadku domów z poddaszem: wysokość pom. na parterze 235cm od podłogi do desek sufitu (220cm do belek stropowych, podciąg 210cm). Łączenia balików ściany po długości widoczne, ze szczeliną dylatacyjną 0,5-1cm, wykonane naprzemiennie. Elementy nieimpregnowane, niemalowane.

Strop (w przypadku domów z poddaszem)
Belki stropowe 4,5×14,5cm, rozstaw 50-60cm. Podciąg W zależności od rozpiętości stropu. Elementy nieimpregnowane, niemalowane.

Dach
Belki 7x14cm w przypadku budynków parterowych lub dla domów z poddaszem krokwie 4,5×14,5cm, pełne deskowanie i papa. Możliwość łączenia belek i krokiew po długości. Dach bez ocieplenia i obić wewnętrznych (od wewnątrz budynku widoczna konstrukcja dachu i strugane deski dachowe). Okapy 20cm. Listwy okapowe 2x6cm proste (bez frezowania), montowane prostopadle do deskowania (nie w pionie, odchylone od pionu o kąt dachu). Deska wykończeniowa dachu w szczycie (wiatrownica) 2x15cm prosta, bez zdobień (frezowania), z przymocowanym rombem. Dach bez orynnowania. Do montażu rynien wymagane haki regulowane (np. metalowe). Bez podbitek: deski dachowe strugane.

Taras
Konstrukcja podwalin tak jak w konstrukcji domu. Deski o grubości takiej samej jak w domu, układane ażurowo (odstępy 0,5-1cm), mocowane do legarów gwoździami. Gwoździe widoczne, bite z góry. Możliwość łączenia desek po długości, łączenie maskowane listwą. Podłoga tarasu strugana, niecyklinowana, nielakierowana. Legary oraz podłoga tarasu od strony niewidocznej (spodniej) zaimpregnowana środkiem Fobos. Zadaszenie tarasu oparte na słupach 10x10cm. Taras wyposażony w balustrady. Pokrycie dachu tarasu – zgodnie z pokryciem dachu całego budynku. Od spodu widoczna konstrukcja zadaszenia. Schodki na taras jako opcja dodatkowa za dopłatą.

Balkon (w domach z balkonem)
Konstrukcja balkonu podparta słupami 10x10cm. Podłoga z desek układanych ażurowo (reszta tak jak na tarasie). Balkon wyposażony w balustrady. Pokrycie zadaszenia balkonu tak jak pokrycie reszty budynku. Od spodu widoczna konstrukcja zadaszenia. Konstrukcja i deski podłogowe nieimpregnowane, niemalowane.

Okna
Okna typu letniskowego: pojedyncza szyba, bez uszczelnienia. Okna o wymiarach ramy: 140x95cm podwójne, 70x95cm pojedyncze, 55x55cm łazienkowe. Okna otwierane do wewnątrz, kąt rozwarcia min. 90stopni. Okucia PCV. Bez szprosów. Szprosy ok. 2-3cm (opcja płatna) montowane “na szybę” z zewnątrz. Okna nieimpregnowane, niemalowane

Okna z szyba zespoloną (PCV lub drewniane): opcja płatna wg cennika producenta okien.

Okiennice
Brak w standardzie, montowane za dopłatą. Wymiar skrzydła okiennicy ok.65x90cm, otwierane na zewnątrz, zamykane od wewnątrz na zasuwkę. Brak haczyków ustalających położenie okiennicy. Okiennice nieimpregnowane, niemalowane.

Drzwi
Drewniane (mogą być klejone), z płycinami (zwykle 5szt), rozmiar 80cm (rama ok.91x201cm), pełne, bez szklenia (szklenie opcja). Zamek typu wkładka z kompletem kluczy. Drzwi nieimpregnowane, niemalowane.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
terry moro
terry moro
6 lat temu

witam, czy możesz mi doradzić, jak pomalować kabaret po montażu: typ coulor, liczba warstw …

czy drewno jest już chronione (poddane obróbce)