Domki bez pozwolenia

Jakie domki można wybudować bez pozwolenia na budowę?
Jak wielkie mogą być to budynki?
Czy na swojej działce mogę wybudować ?
Jaki domek mogę wybudować na działkach ROD?
Jaki fundament mogę zastosować?
Jakie formalności muszę spełnić? Jak zgłosić ?

To tylko kilka przykładów z dziesiątek pytań zadawanych co sezon przez naszych Klientów odnośnie montażu domku bez pozwolenia na budowę. Zainteresowanie domkami bez zbędnych formalności nadal rośnie, dlatego pragniemy rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić przepisy regulujące budowę domków bez zezwolenia.

Pragniemy poinformować, że ostateczna interpretacja przepisów prawa budowlanego należy zawsze właściwego dla lokalizacji Państwa działki a w przypadku Rodzinnych Ogródków Działkowych dodatkowo do zarządu ROD. Poniższe opracowanie ma wyłącznie cel informacyjny, co oznacza, że nasza firma nie bierze odpowiedzialności za skutki wynikające z nieprawidłowego stosowania przepisów regulujących budowanie budynków bez zezwolenia budowlanego oraz budynków (w tym domków drewnianych) na działkach ROD – Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Każdą sprawę dotyczącą budowy domku drewnianego bez zezwolenia na budowę należy traktować indywidualnie, ponieważ interpretacja przepisów może różnić się nawet w samych urzędach.

CZEŚĆ A.
BUDOWA DOMKÓW BEZ POZWOLENIA NA TYPOWYCH DZIAŁKACH NP. REKREACYJNYCH, BUDOWLANYCH ITP.

Polskie Prawo Budowlane przewiduje możliwość przeprowadzenie inwestycji polegającej na budowie budynków, na które nie jest wymagane pozwolenia na budowę. Przepisy zostały złagodzone podczas ostatniej nowelizacji Prawa Budowlanego, aby nie ograniczać prawa właścicieli do gospodarowania własną działką oraz aby odciążyć urzędy właściwe do wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę. Należy jednak pamiętać, że duża cześć z nich wymaga bezwzględnego zgłoszenia faktu budowy do właściwego organu architektoniczno – budowlanego (do Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego itp.)

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa m.in. (art. 29 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane):

– wolno stojących parterowych* budynków gospodarczych**, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy*** do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (wymagane zgłoszenie);
– altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych/pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 (nowe prawo obowiązuje od początku 2014 r. ; poprzednio pozwalano na budowę do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast) oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
– przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych

UWAGA:

* budynki parterowe mogą mieć poddasze użytkowe, np. drewniane domki z naszej oferty: Piotr, Siedlce, Mińsk
** specyfika przepisów wymaga, aby każdy domek z drewna budowany bez pozwolenia nazywać budynkiem gospodarczym.
*** powierzchnia zabudowy to obszar na działce zajmowany przez wykończony budynek, obliczana po obrysie zewnętrznym ścian, bez schodów zewnętrznych, tarasów, podjazdów, itp.

Prawo budowlane nie definiuje budynku gospodarczego. Nie ma więc praktycznie żadnych ograniczeń co do jego kształtu i wysokości. Prawo budowlane nie zabrania wydzielenia pomieszczeń wewnątrz budynku, nie zabrania umeblowania budynku gospodarczego.

Przepisy nie precyzują także rodzaju fundamentu, na jakim powinien być ustawiony budynek bez zezwolenia, zatem może być to wylewana płyta fundamentowa, typowy fundament, słupy betonowe lub pale drewniane albo bloczki. Wszystkie rozwiązania są takim samym wobec prawa, dozwolonym sposobem budowy podwalin domu. Nie obowiązują stare przepisy o tzw. trwałym połączeniu z gruntem.

 

FORMALNOŚCI dotyczące budowy domków bez pozwolenia na typowych działkach np. rekreacyjnych, budowlanych itp.

Budowa domu drewnianego do 25m2 pow. zabudowy bez pozwolenia na budowę każdorazowo wymaga zgłoszenia tego faktu do właściwego terytorialnie urzędu, zwykle Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta. Zgłoszenia dokonuje się na odpowiednim formularzu, który otrzymamy w urzędzie lub pobierzemy go ze strony internetowej urzędu.

Formularz zgłoszenia budowy zawiera:

– określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonania przewidzianych do realizacji robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia;
– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
– w zależności od potrzeb należy załączyć odpowiednie szkice lub rysunki dotyczące planowanej inwestycji. Prawo nie wymaga, aby zostały one przygotowane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Nie jest też potrzebny projekt budowlany.

Terminy: zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót budowlanych. Na decyzję czekamy max. 30 dni. Jeżeli w okresie 30 dni od daty zgłoszenia starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu nie wniesie sprzeciwu w formie pisemnej możemy przystąpić do prac budowlanych. Decyzja pozytywna określa m.in. datę, do której należy rozpocząć prace budowlane.

 

CZĘŚĆ B.
BUDOWA DOMKÓW BEZ POZWOLENIA NA RODZINNYCH / PRACOWNICZYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH (ROD)

Na działkach będących pod administracją Zarządu ROD wymagana jest jedynie zgoda samego Zarządu. Faktu budowy domku bez pozwolenia na budowę nie trzeba w tym przypadku zgłaszać do żadnego urzędu. Należy jednak pamiętać, że budowę należy przeprowadzić zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego, które pozwalają na budowę bez zezwolenia altan i budynków gospodarczych na działkach ROD o powierzchni zabudowy do 35m2 (przepis obowiązuje od początku 2014 r. ; poprzednie przepisy pozwalały na budowę do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast) oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Przepisy te nie zabraniają budowy domków z poddaszem, nie precyzują także rodzaju fundamentu, zatem należy przyjąć dowolność wyboru w tym zakresie. Każdorazowo należy zapoznać się z wewnętrznymi warunkami oraz regulaminem stawiania budynków dostępnym w każdym ROD.

12 thoughts on “Domki bez pozwolenia

 • 12 sierpnia 2016 o 10:36
  Permalink

  Proszę o podanie ceny Piotr 55 w dwóch wersjach z antresolą i pełnym poddaszem i tarasem. W obu wariantach, proszę, o uwzględnienie pomieszczenia na łazienką. Jak wygląda cena montażu i transportu. Co wchodzi w skład tej ceny a co jest opcją dodatkowo płatną np. okna, drzwi, okiennice, pokrycie dachu itp. Jaka jest grubość deski, z której budowany jest domek ?Transport do Miejscowości Gąbin

  Odpowiedz
 • 21 czerwca 2016 o 16:50
  Permalink

  Witam chciałabym się dowiedzieć ile by kosztował domek BASIA o wymiarach 6m długości 3 m szerokości bez tarasu . Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 5 marca 2016 o 14:18
  Permalink

  Witam. Planujemy z mężem budowę domku bez pozwolenia. Myślimy o konstrukcji drewnianej. Może ktoś podpowie firmę z Okolic Olsztyna.

  Odpowiedz
  • 4 kwietnia 2016 o 13:31
   Permalink

   Witam też szukam firmy z Okolic Olsztyna. Znalazła już może Pani kogoś.

   Odpowiedz
 • 22 lutego 2016 o 18:36
  Permalink

  Witam, proszę o podanie ceny domku model PIOTR-64 w wersji z andresolą i drugiej z poddaszem użytkowym otwartym. Obie wersje z tarasem zadaszonym 4x3m. Czy cena zawiera koszt montażu, jeśli nie to proszę podać jaki jest jego koszt i ile dodatkowo płatne jest zlecenie wykonania fundamentu na bloczkach betonowych?

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2016 o 09:21
  Permalink

  Witam.
  Moje pytanie dotyczy usadowienia wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego ponieważ zgłaszając budowę tzw. “domku narzędziowego” 3mx2,5m w czasie weryfikacji mojego zgłoszenia poproszony zostałem do urzędu o uzupełnienie dokumentacji w jaki sposób “domek” będzie związany z podłożem urzędnik poinformował mnie że zgodnie z prawem nie może być on postawiony na bloczkach betonowych lecz np: zakotwiczony za pomocą kotew w wylanej podmurówce więc przyjąłem takie rozwiązanie aby wniosek (zgłoszenie budowy ) zostało przyjęte.
  Teraz mam obawy że naliczony zostanie duży podatek od nieruchomości w związku z trwałym usadowieniem domku narzędziowego z gruntem.
  A więc urzędnik podpowiedział rozwiązanie które będzie generować moje koszty a zarobek dla gminy.
  Instrukcja składania czy budowy takiego domku narzędziowego z drewna nie przewiduje wylewania fundamentów.
  czy urzędnik miał rację podpowiadając mi takie rozwiązania?

  Odpowiedz
 • 4 stycznia 2016 o 14:20
  Permalink

  Co oznacza dach spadzisty i czy mozna tu jakos mniej spadac?

  Odpowiedz
 • 4 listopada 2015 o 15:00
  Permalink

  Witam serdecznie. Proszę o podanie szczegółow dotyczących domku Mzaowieckie 65B z tarasem zadaszonym – cena z montażem, rzut z wymiarami dołu i poddasza, rodzaj schodów. Czy projekt domku pozwala na wydzielenie na dole jednej niewielkiej sypialni na podwójne łóżko?
  Dziekuję, czekam na odpowiedź.

  Odpowiedz
 • 26 maja 2015 o 15:54
  Permalink

  Witam chciał bym sie dowiedzieć na jakiej podstawie mógł bym wybudować budynek trwale nie związany z gruntem na działce rolnej.Czy jest to możliwe.

  Odpowiedz
  • 21 kwietnia 2016 o 15:50
   Permalink

   Info z wlasnego doswiadczenia : wszelkie informacje sa udzielane w kazdej Geodezji wlasciwej dla miejsca lokalizacji gruntow. Na dzialce rolnej fragmnet ziemi trzeba odrolnic pod ten konkretny budynek/ki … i sciezke i taras…ewentualnie cala dzialke (zwykle nic to nie kosztuje) dzialka nadal pozostanie dzialka rolna jesli jest np klasy VI . Nastepnie trzeba pobrac mapki, naniesc na nie rys techniczny i zlozyc wniosek tzw zloszenie – bez pozwolenia wraz z innymi dokumetami.. Dobrze jest uzywac nazywnictwa budowla, a nie budynek gospodarczy…dla niektorych to stanowi roznice ;)) Jesli budowla drewniana 35 m jako obiekt gospodarczy stanie na bloczkach to nie trzeba bedzie placic podatku. Wszystko co bedzie trwale polaczone z gruntem podlega opodatkowaniu, inne stawki sa dla domow letniskowych inne dla budynkow gospodarczych a inne dla mieszkajacych osob na stale 🙂 Takie prawo panuje w mojej Gminie :)))

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA

* (pole wymagane)

stat4u